Colegiul Universitar Spiru Haret şi Asociaţia Special Rescue Unit: un nou parteneriat pentru educaţie în Prim Ajutor
colegiu | Asistent medical | , ,

Elevii calificării profesionale 𝐴𝑠𝑖𝑠𝑡𝑒𝑛𝑡 𝑀𝑒𝑑𝑖𝑐𝑎𝑙 𝐺𝑒𝑛𝑒𝑟𝑎𝑙𝑖𝑠𝑡 de la 𝐂𝐨𝐥𝐞𝐠𝐢𝐮𝐥 𝐔𝐧𝐢𝐯𝐞𝐫𝐬𝐢𝐭𝐚𝐫 𝐒𝐩𝐢𝐫𝐮 𝐇𝐚𝐫𝐞𝐭 beneficiază acum de o oportunitate unică! Asociația SPECIAL RESCUE UNIT devine partenerul nostru pentru 𝘃𝗼𝗹𝘂𝗻𝘁𝗮𝗿𝗶𝗮𝘁 𝘀̦𝗶 𝗰𝘂𝗿𝘀𝘂𝗿𝗶 𝗚𝗥𝗔𝗧𝗨𝗜𝗧𝗘 𝗱𝗲 𝗣𝗿𝗶𝗺 𝗔𝗷𝘂𝘁𝗼𝗿.

Elevii noștri vor avea șansa să participe la module de prim ajutor premedical, unde vor învăța:

✅Resuscitarea la adulți și copii

✅Manevra Heimlich (adulți, copii, pediatric, neonatal)

✅Intervenții în cazul persoanelor imobilizate la pat, scaun cu rotile sau cărucior

✅Utilizarea AED (defibrilator) pentru adulți și copii

✅Gestionarea șocului electric, fracturi și hemoragii în accidente auto/moto

✅Utilizarea trusei medicale auto și a celei de incintă

✅Acțiuni de căutare, salvare și recuperare a persoanelor dispărute sau aflate în pericol.

Aceste cursuri nu doar că oferă cunoștințe vitale pentru salvarea de vieți, dar și pregătesc elevii pentru a acționa rapid și eficient în situații de urgență.

#PrimAjutor#Voluntariat#SpecialRescueUnit#ColegiulUniversitarSpiruHaret#parteneriat#educatie