Cursanții Colegiului Universitar Spiru Haret beneficiază de sprijin din partea colegilor noștri din cadrul Centrului de Consiliere și Orientare în Carieră în ceea ce privește:

• Identificarea și abordarea psihologică a unor nevoi de profesionalizare, de orientare vocațională și pentru carieră;
  •  Suport psihologic pentru persoanele aflate în situații dificile;
  • Facilitarea adaptării studenților la mediul academic și la contextul specific USH;
  •  Oferirea de suport pentru depășirea dificultăților educaționale pentru persoanele care solicită ajutorul;
  • Organizarea de seminarii, workshop-uri și conferințe, precum și derularea unor programe de educație și prevenție.

Prof.univ.dr. Tudorel Butoi-Severin

Membru fondator și formator al Institutului de Psihologie Judiciară

Domnul profesor Tudorel Butoi-Severin, cadru didactic al Colegiului universitar Spiru Haret București, la calificarea profesională Detectiv particular, stă la dispoziția cursanților, absolvenților, cadrelor didactice și a oricărei persoane are nevoie de servicii de specialitate, îndrumare și/sau orientare în carieră.

Pe parcursul anului școlar domnul profesor ne-a sprijinit și cu efectuarea stagiului de practică, răspunzând cu mult tact și profesionalism curiozităților cursanților colegiului dar și a universității.

Experiență profesională
profesor universitar doctor, psiholog criminalist (ex. colonel de poliție – Șef al laboratorului psihologic de detecție a comportamentului simulat – Serviciul criminalistic – Poliția Capitalei).
35 de ani practician în domeniul criminalisticii;
specialitatea – psihologie judiciară – tehnica poligraf;

Domenii de competență
investigația comportamentelor simulate – „Lie Detector” – „Macchina de la verita” – Detectorul de minciuni;
psihanaliza crimei;
interogatoriul psihanalitic;
serial killers – profiler crime;
psihologie judiciară (martor, mărturie, victimă – agresor, act infracțional, interogatoriu, etc.)
contribuții pe terenul criminologiei, medicinii legale, tacticii criminalisticii și științelor penale.

Studii
licențiat în psihologie;
licențiat în drept;
post universitar în științe penale – criminalistică;
doctor în psihologie judiciară;
specializat în laboratoarele de detecție a comportamentelor simulate: Rijeka, Split, Zagreb, Belgrad, etc.;
prim expert în tehnica poligraf; introduce pentru prima dată în România tehnica poligraf; obține primele succese și convinge conducerea I.G.P. – Institutul de Criminalistică de utilitatea și eficiența metodei;
selecționează, instruiește și antrenează primii psihologi români – experți criminalisti – în această redutabilă și modernă linie de muncă.