colegiu | Uncategorized

Colegiul Universitar Spiru Haret a semnat în data de 12.10.2023 un Acord de parteneriat cu ASOCIAȚIA SPECIAL RESCUE UNIT.

ASOCIAȚIA SPECIAL RESCUE UNIT este o organizație non-guvernamentală dedicată salvării vieților umane și furnizării de servicii de prim ajutor, căutare, salvare și recuperare, în cadrul programelor de pregătire extracurriculară.

Parteneriatul are ca obiective:

  • programe sau acţiuni comune privind organizarea de cursuri de prim ajutor prin care să instruim polițiștii locali în oferirea primului ajutor și a suportului vital de bază, în vederea dezvoltării de cunoștințe esențiale și aptitudini practice în rândul participanților, astfel încât să poată interveni eficient în situații de urgență și să ofere sprijin imediat în cazul unor incidente sau accidente;
  • desfășurarea, cu elevii colegiului, a unor module de curs de prim ajutor premedical în urgență (resuscitarea la adulți/copii, Manevra Heimlich adulți/copii/pediatric/neonatal, defibrilator adult/copii, șocul electric, module de fracturi, hemoragii pentru accidentele auto/moto, utilizarea trusei medicale auto și a celei de incintă);
  • desfășurarea cu elevii și cadrele didactice din colegiu a unor module de prim ajutor, adaptate pe grupe de pregătire
  • acțiuni de salvare a vieților umane și furnizării de servicii de prim ajutor, căutare, salvare și recuperare, esențiale în situații de urgență, mobilizare promptă în situații critice, oferind servicii de prim ajutor și salvare a vieților, asigurându-se că ajutorul medical de urgență este disponibil acolo unde este cel mai necesar;
  • Acțiuni de mobilizare resurse și eforturi pentru a localiza și recupera persoane dispărute sau aflate în situații de pericol.

Cursurile reprezintă o oportunitate inestimabilă pentru oricine dorește să învețe cum să gestioneze situații critice, să ofere ajutor de primă urgență și să susțină viața înainte de intervenția profesională. Elevii vor fi ghidați de instructori calificați și cu experiență într-un mediu interactiv și practic.

Colegiul Universitar Spiru Haret  urmărește să dezvolte o rețea de elevi de suport, care să dobândească cunoștințe solide pentru salvarea de vieți.

Colestiul Universitar Spiru Haret.