Colegiul universitar Spiru Haret București din cadrul Universității Spiru Haret împreună cu Asociația Teatrul Vienez de Copii au organizat în perioada 15-29 noiembrie 2022, CONFERINȚA ”IMPORTANȚA TEATRULUI ÎN EDUCAȚIE – AWAKE” 2022 și trei workshop-uri „AWAKE” – despre importanța teatrului în educație”, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar al Municipiului București, Centrul European Cultural și de Tineret pentru UNESCO ”Nicolae Bălcescu”.

Scopul conferinței și celor trei workshop-uri a fost acela de a pune la dispoziția profesorilor din învățământul primar și gimnazial elemente practice cu ajutorul cărora să sporească atenția, percepția și concentrarea copiilor în clasă.

CONFERINȚA ”IMPORTANȚA TEATRULUI ÎN EDUCAȚIE – AWAKE” 2022

Importanța Teatrului în Educație – Învățarea cu ajutorul neuroștiinței

Atenție, Percepție, Concentrare, Experimentare – ‘AWAKE’

AWAKE este un proiect în domeniul educației școlare care abordează provocarea de a restabili atenția de bază a copiilor pentru a permite un proces natural de învățare.

Acest lucru este încorporat în mediul de învățare „teatru” , unde toți stimulii neurosenzoriali sunt declanșați în mod continuu și natural în timpul jocului.

SCOPUL PROIECTULUI este acela de a pune la dispoziția profesorilor din învățământul primar și gimnazial elemente practice cu ajutorul cărora să sporească atenția, percepția și concentrarea

copiilor în clasă.

REZULTATELE PROIECTULUI:

• Noțiuni de bază din neuroștiință referitoare la creier și învățare, prezentate în mod captivant și ușor de înțeles.
  • Colecție de exerciții și jocuri pentru a crește atenția în clasă.
  • Introducere în lumea teatrului cu instrucțiuni gata de utilizare pentru implementarea în clasă.
  • Instrucțiuni video cuprinzătoare pentru o aplicare simplă a conținutului.
  • Material didactic pentru implementarea în formarea și perfecționarea cadrelor didactice.
  • Profesorii au ocazia de a testa conținutul și materialele pe care le-am creat în cele aproape 28 de luni de proiect, ghidați de echipa de proiect.
  • Toate acestea vor fi disponibile gratuit pentru profesori și cei interesați pe site-ul proiectului la sfârșitul anului 2022.

CE FACEM PENTRU COPII?

· Susținerea optimă a învățării prin îmbunătățirea competențelor cadrelor didactice

· Dezvoltarea funcțiilor cognitive și a simțului pentru limbaj

· Jocuri și exerciții simple și distractive pentru sala de clasă