colegiu | Uncategorized

Copiii au nevoie de răspunsuri, au nevoie de asigurări că totul va fi bine. Așa că alegeți să vorbiți cu ei doar după ce D-voastră sunteți liniștiți sau vă stăpâniți suficient de bine spaimele, întrebările. Copiii au nevoie să fie ascultați, să primească răspunsuri, să fie siguri că se pot juca în continuare, că viața lor e neschimbată, să fie siguri că le sunteți alături în orice situație. Dar, oricând veți vorbi cu copilul D-voastră alegeți să spuneți adevărul, un adevăr ce trebuie transmis în raport cu vârsta copilului și cu capacitatea lui de înțelegere.

Universitatea Spiru Haret prin Centrul de Consiliere și Orientare în Carieră, oferă gratuit sprijin emoțional, prin intermediul platformelor de comunicare (Skype, WhatsApp), vorbitorilor de limba română din Ucraina. Specialiștii noștri vor acorda gratuit ședințe de consiliere, refugiaților vorbitori de limba română. Programarea ședințelor se face în prealabil prin e-mail, convenindu-se asupra datelor și orelor de întâlnire. Specialiștii noștri vor oferi sprijin emoțional și conexiune umană, fără implicare în dezbateri ideologice sau politice.

Echipa CCOC a USH

elena.sandu@spiruharet.ro

ina.morarescu@spiruharet.ro

amina.parvescu@spiruharet.ro

sp.stan.victoria@spiruharet.ro