Colegiul universitar Spiru Haret București, partener al proiectului educațional transnațional Dezvoltarea profesionalӑ a cadrelor didactice prin voluntariat, educație, cercetӑri interculturale în spațiul transnațional / Professional development of teachers through volunteer, education and trasnational research activities in transnational area (icpee.ro), răspunzȃnd nevoii de colaborare a tuturor cadrelor didactice prin realizarea unui schimb de informație în implementarea standardelor de calitate, de generalizare a bunelor practici ca urmare a modificării stilului de desfășurare a activităților didactice în contextul învățământului actual (pandemie și post-pandemie) în perioada octombrie 2021- august 2022.

Simpozionul Internațional Multidisciplinar «PROFESORII ŞI REIMAGINAREA VIITORULUI ÎN PANDEMIE ŞI POST-PANDEMIE» / « TEACHERS AND THE REIMAGINATION OF THE FUTURE IN PANDEMIC AND POST-PANDEMIC» / ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΑΙ Η ΕΠΑΝΑΦΑΝΤΑΣΙΑ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΣΤΗΝ ΠΑΝΔΗΜΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΜΕΤΑΠΑΝΔΗΜΙΑ (3-5 noiembrie 2021).

Proiectul educațional Dezvoltarea profesionalӑ a cadrelor didactice prin voluntariat, educație, cercetӑri interculturale în spațiul transnațional / Professional development of teachers through volunteer, education and trasnational research activities in transnational area (icpee.ro) prin sprijinirea cadrelor didactice și susținerea educației copiilor din mediile devaforizate, încurajând accesul la școalӑ și educație a copiilor din medii defavorizate sau copii cu cerințe educaționale speciale. Proiectul își propune să crească pe perioada derulӑrii (octombrie 2021 – august 2022) numărul de copii alfabetizaţi și de profesori care să inspire dragostea de învățătură, în timp să stopeze astfel fenomenul de abandon și analfabetism.

Proiectul educațional transnațional cuprinde și alte ateliere (seminarii, simpozioane)/workshop-uri cu specific educaţional (în perioada anului școlar/universitar 2021-2022); activitӑți de voluntariat educațional și Şcoala Internaționalӑ de Varӑ august 2022. Activitӑțile menționate mai sus vor stabili strategii de parteneriat profesional între cadre didactice la nivel național și internațional pentru realizarea reformelor inițiate în contextul adaptării la provocările globale, prin exploatarea experiențelor didactice inovatoare din întreaga lume.